BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Nėntor 2018
MaEnPrShDi
    1  2  3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

11 tetor 2011

Qytetarėt kėrkojnė qė nė Kushtetutė tė pėrfshihet edhe inicimi pėr shkarkim i Presidentit, nga qytetarėtDrenas, 11 tetor 2011 - Nė debatin e katėrt me radhė me qytetarė, tė organizuar nga Demokracia nė Veprim dhe Komisioni pėr Amendamentimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, u dhanė propozime tė ndryshme pėr dilemat e hapura rreth ndryshimit tė Kushtetutės.

Nė hapje tė debatit, kryetari i Komunės sė Drenasit, Nexhat Demaku vlerėsoi se kjo formė e debatit ėshtė jashtėzakonisht e mirė, sepse iu mundėson qytetarėve qė drejtpėrdrejt tė bėjnė amendamentimin e Kushtetutės.

Driton Tafallari, pėrfaqėsues i Demokracisė nė Veprim ftoi qytetarėt qė tė japin propozime konkrete pėr Presidentin apo Presidenten e tyre tė ardhshme, duke pėrmendur garancinė e marrė nga Komisioni Kushtetues, se propozimet e tyre do tė merren parasysh nė procesin e pėrfundimtar tė amendamentimit kushtetues.

Alternativa qė menjėherė zgjoi interesimin e komisionit ishte ēėshtja e aplikimit tė demokracisė sė drejtpėrdrejtė nė procesin e shkarkimit tė Presidentit tė ardhshėm, nė kuptimin e asaj qė qytetarėt duke pas pėrgjegjėsinė pėr zgjedhjen e Presidentit, tė kenė edhe mundėsinė e inicimit tė shkarkimit tė tij. Ndėrsa, kriteri i propozuar nga qytetarėt qė kandidati pėr President tė jetė i lindur nė Kosovė, nga tė tjerėt u vlerėsua si diskriminues pėr diasporėn. Vendi se ku do tė duhej tė betohet Presidenti u propozua tė jetė Prekazi. Sa i pėrket opsionit pėr zėvendėspresident, u komentua qė nė rast tė ekzistencės sė kėtij posti, tė pėrcaktohen qartė edhe kompetencat pėrkatėse tė tij apo saj.