BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Nėntor 2018
MaEnPrShDi
    1  2  3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

18 shtator 2013

Demokracia nė Veprim fton qytetarėt tė jenė pjesė e vendim-marrjes pėrmes votės17 shtator 2013 - Rrjeti i Organizatave Jo-Qeveritare, Demokracia nė Veprim, po realizon njė seri debatesh me qytetarė e pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile, me qėllim tė ngritjes sė vetėdijes pėr rėndėsinė e pjesėmarrjes nė zgjedhje nė mėnyrė qė zėri i secilit qytetarė nė Kosovė tė merret parasysh.
Nė panelet e pėrbėra nga pėrfaqėsues tė Demokracisė nė Veprim dhe zyrtarėt e KQZ-sė nga komunat pėrkatėse ėshtė diskutuar mbi rėndėsinė e mbajtjes sė zgjedhjeve tė lira, tė drejta dhe tė ndershme, mbi listat zgjedhore, ndėrrimet e vendvotimeve, pėrgatitjet e Demokracisė nė Veprim pėr monitorimin e zgjedhjeve dhe prezencėn e vėzhguesve tė saj etj.
Kjo seri debatesh po arrin qė tė pėrēoj mesazhin qė pjesėmarrja nė zgjedhje ėshtė instrumenti mė demokratik dhe pėrfaqėsues pėr tė qenė pjesė direkte e politikė-bėrjes dhe vendim-marrjes dhe kushti kryesor qė nė ardhmen tė mund tu kėrkohet llogari zyrtarėve tė zgjedhur.