BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2018
MaEnPrShDi
       1
 2  3  4  5  6  7  8
 9  10  11  12  13  14  15
 16  17  18  19  20  21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

02 nėntor 2011

Studentėt e Universitetit tė Prishtinės pėrfshihen nė procesin e amendamentimit tė Kushtetutės.Prishtinė, 1 Nėntor, 2011 - Demokracia nė Veprim nė bashkėpunim me Komisionin pėr Amendamentimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės mbajti takimin me studentėt e Universitetit tė Prishtinės, pėr tė marr sugjerimet dhe opinionet e tyre nė procesin e amendamentimit tė Kushtetutės, pėrkatėsisht zgjedhjes sė Presidentit.

Studentėt pasi qė u informuan pėr procesin e amendamentimit tė Kushtetutės, patėn mundėsi qė tė japin opsionet e tyre pėr mėnyrė se si duan tė zgjidhet Presidenti i ardhshėm i Kosovės, duke dhėnė nė detaje mendimet e tyre pėr tė gjitha dilemat e hapura.

Studentėt u koncentruan tė pyesin pėr kompetencat qė do t’i ketė Presidenti nė raport me Kryeministrin. Po ashtu, kėrkuan qė tė sqarohet edhe pėr mėnyrėn e financimit tė fushatės zgjedhore, pėr kandidatėt qė garojnė pėr t’u bėrė President.
Sa i pėrket dilemės pėr dyshtetėsinė, disa propozuan qė tė hiqet dorė nga dyshtetėsia nė momentin e kandidimit, si dhe pati propozime tė mbahet dyshtetėsia nėse verifikohet qė kandidati nuk ka asnjė vepėr penale me shtetin tjetėr.

Nė opsionin pėr tė pasur zėvendėspresident, studentėt kėrkuan qė tė sqarohet mė nė detale posti i tij, ata shprehėn dyshimin nėse krijimi i njė zėvendėspresidenti do tė krijojė funksionalitet, e disa dhanė mendime qė tė mos ketė vendi ynė njė zėvendėspresident fare.

Mes tjerash, studentėt e pranishėm kėrkuan qė tė definohet ēėshtja e tradhtisė, detalet rreth betimit, imunitetit si dhe mundėsisė sė inicimit tė procedurės sė shkarkimit tė Presidentit nga ana e qytetarėve.