BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2018
MaEnPrShDi
       1
 2  3  4  5  6  7  8
 9  10  11  12  13  14  15
 16  17  18  19  20  21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

30 shtator 2014

Pėrfshirja e personave me aftėsi tė kufizuar (PAK) nė procesin zgjedhorPrishtinė, 30 shtator 2014 – Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim (DnV) nė bashkėpunim me HandiKOS-in ka organizuar njė tryezė tė rrumbullakėt, me ē’rast ka publikuar raportin “Pėrfshirja e personave me aftėsi tė kufizuar (PAK) nė procesin zgjedhor”. Ky aktivitet u realizua nė kuadėr tė projektit tė parė tė kėtij lloji nė Kosovė: Monitorimi i Qasjes sė Personave me Aftėsi tė Kufizuar nė zgjedhjet e parakohshme parlamentare tė 8 qershorit 2014. Tė pranishėm nė kėtė tryezė ishin: Christopher Edwards, u.d - Drejtor i USAID-it nė Kosovė, Alan Wall, Drejtor i IFES-it, Zyrtari Ligjor i HandiKOS-it, Osman Shatri si dhe pėrfaqėsues tė subjekteve politike, mediave dhe organizatave tė shoqėrisė civile.

Valbona Murati – pėrfaqėsuese e HandiKOS-it, duke prezantuar tė gjeturat e Raportit, tė dala nga vėzhgimi i fushatės elektorale, pėrmendi disa nga problemet qė janė pėrballur personat me aftėsi tė kufizuar gjatė kėtij procesi. Mungesa e pėrfshirjes sė personave me aftėsi tė kufizuar nė administrimin e procesit zgjedhor, mungesa e informimit nga KQZ dhe informim jo i qasshėm pėr PAK nga PZAP pėr mekanizmin e ankesave lidhur me procesin zgjedhore, si dhe mungesa e tė dhėnave tė sakta pėr numrin e personave me aftėsi tė kufizuar, ishin disa nga tė gjeturat qė i prezantoi zj Murati. Gjithashtu ajo pėrmendi edhe disa vėshtirėsi tjera me tė cilat u ballafaquan PAK gjatė monitorimit tė fushatės zgjedhore. Kushtet jo tė pėrshtatshme pėr personat me aftėsi tė kufizuar nė objektet ku mbaheshin tubimet, informata jo tė qasshme nga partitė politike nė lidhje me programin qeverisėse, ishin disa nga vėshtirėsitė qė i pėrmendi mė tej zj. Murati.

Nė anėn tjetėr Rrustem Gashi - pėrfaqėsues i HandiKOS-it ka prezantuar tė gjeturat nga vėzhgimi i ditės sė zgjedhjeve me ē'rast pėrmendi disa nga problemet qė janė pėrballur personat me aftėsi tė kufizuar gjatė kėsaj dite. Mungesėn e qasjes duke pėrfshirė vend parkimin e veēanta, niveleve baze apo rampave, liftit, tualeteve tė veēanta, kabina jo te pėrshtatshme pėr pėrdoruesit e karrocave etj.Drejtori i USAID-it nė Kosove Chris Edwards, ka shprehur se ndihet i nderuar qė ėshtė pjesė e kėtij projekti pasi qė USAID gjithmonė ka mbėshtetur projekte qė pėrkrahin pėrfshirjen e personave me aftėsi te kufizuara nė procese tė ndryshme. Ai ka cilėsuar se raporti ka nxjerre nė pah sfidat tė shumta me tė cilat ballafaqohen personat me aftėsi te kufizuara. Ai tha se dhe pse raporti tregon se ka shume sfida me tė cilat duhet tė ballafaqohemi, ne duhet tė jemi njė shoqėri e cila i mirėpresim kėto nevoja. Ai gjithashtu ka vlerėsuar pėrfshirjen e personave me aftėsi tė kufizuara nė zgjedhje si njė proces shumė pozitiv duke marr parasysh qė ėshtė hera e parė qė ata pėrfshihen nė vėzhgim afatgjatė, dhe ka thėnė se ėshtė programi i parė nė botė qė pėrfshin personat me aftėsi tė kufizuara gjate tėrė procesit zgjedhor.

Drejtori i IFES, Allan Wall, ka thėne se personat me aftėsi tė kufizuara duhet tė pėrfshihen nė tė gjitha proceset e jo vetėm nė atė tė zgjedhjeve. Po ashtu ka thėne se kėta persona kane nevoje pėr qasje tė barabartė, dhe se duhet tė kenė rol tė plotė nė vendimmarrje nė tė gjitha nivelet e komunitetit. Wall ka pohuar se nė shumė raste qendrat e vendvotimit nuk kanė qenė tė qasshme pėr personat me aftėsi tė kufizuara qė tė monitorojnė zgjedhjet dhe ka thėnė se kjo ėshtė problem po ashtu edhe pėr nxėnėsit me aftėsi tė kufizuara qė vijojnė mėsimin nė kėto shkolla. Ai ndėr tė tjera ka thėnė sė KQZ-ja duhet tė mbajė aktivitete informuese pėr persona me aftėsi tė kufizuara me qėllim qė tė sigurohet se kėta persona do tė jenė tė informuar mirė sa i pėrket zgjedhjeve.

Ndėrsa, Osman Shatri, Zyrtar Ligjore nė HendiKOS, tha se personat me aftėsi tė kufizuar kanė dėshmuar qė mund tė punojnė nė nivel tė barabartė me tė tjerėt sidomos ne rrethana sikurse ishte monitorimi i fushatės zgjedhore.

Nga ana tjetėr pėrfaqėsuesit e KQZ-sė dhe PZAP-sė, vlerėsuan se tė gjeturat e Raportit tė DnV-sė dhe HandiKOS-it janė tė sakta dhe objektive, dhe premtuan qė nė tė ardhmen rekomandimet nga raporti tė shqyrtohen nė mėnyrė qė tė pėrmirėsohet i gjithė procesi.

Ky ėshtė raporti i tretė dhe i fundit i publikuar nė kuadėr tė raporteve tė DnV-sė pėr vėzhgimin e zgjedhjeve tė 8 Qershorit 2014.