BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2018
MaEnPrShDi
       1
 2  3  4  5  6  7  8
 9  10  11  12  13  14  15
 16  17  18  19  20  21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

11 qershor 2017

Komunikata e parė pėr Media- DnV: 165 vendvotime hapen me vonesė

Hapja e vendvotimeve dhe materialet zgjedhore
Nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės janė gjithsej 2490 vendvotime. Nė bazė tė raportimeve tė vėzhguesve tė DnV-sė, me vonesė janė hapur 165 vendvotime (VV).
Mungesa e materialeve sensitive janė regjistruar nė 1.5% tė VV-ve.

Materiali propagandues zgjedhor
Edhe pse sipas ligjit (LPZ, neni 85) materiali propagandues zgjedhor ėshtė dashur tė largohet brenda dhe rreth Qendrave tė Votimit nė rreze prej 100 metrave, ato janė hasur nė nė afėrsi tė 3.4% tė QV-ve pėrkatėsisht:
Nė qendrėn e votimit numėr 1927E, (Shkolla Shkėndija” nė Prishtinė ėshtė vėrejtur material propagandistik nė afėrsi tė shkollės, shkelja ėshtė paraqitur para PZAP-sė nga DnV.

Qasja e personave me aftėsi tė kufizuar nė votim
Ėshtė raportuar se 44.7% e vendvotimeve, nuk kanė siguruar qasje pėr personat me aftėsi tė kufizuara.

Mbarėvajtja dhe siguria e procesit tė votimit
Prania e personave tė paautorizuar ėshtė vėnė re nė 68.3% tė vendvotimeve.
Disa nga rastet nė Qendra Votimi/Vendvotime:

2004A/05R (Shkolla ”Motrat Qiriazi”) nė Prizren deri nė ora 08:00 njė person i pa autorizuar ka qėndruar nė vendvotim. Pas kėsaj ore ėshtė larguar.
1925E/02R (Shkolla “Meto Bajraktari”) nė Prishtinė, njė person i paautorizuar ka qėndruar nė vendvotim. Personi i njėjtė ėshtė lejuar tė qėndroj edhe mė tutje me vendim tė KKZ por vendimi nuk ėshtė prezantuar.
1918E/03R (Shkolla “Gjin Gazulli”) nė Prishtinė, ėshtė raportuar pėr prani tė militantėve nga dy koalicionet (pėrkatėsisht: koalicioni LDK-AKR dhe nga koalicioni PDK-AAK-NISMA) tė cilėt janė prezantuar fillimisht si vėzhgues e mė pastaj janė larguar nga qendra e votimit nga drejtoresha e shkollės.
2008R/02R (Shkolla “Luciano Matroni”) nė Prizren, njė personi i ėshtė lejuar tė votoj edhe pse nė gishtėrinjtė e tij ėshtė vėrejtur ngjyrė (sprej).
1922E/05R (Shkolla “Emin Duraku”) nė Prishtinė, njė pėrfaqėsues i paautorizuar po qėndron brenda nė vendvotim pa akreditim.

Nuk raportuar pėr ndonjė incident pėr tė cilin ka pasur nevojė pėr ndėrhyrje tė policisė.
DnV do tė vėzhgojė procesin zgjedhor gjatė gjithė ditės deri nė pėrfundim tė procesit tė numėrimit dhe rezultateve. Informatat nga terreni do tė jenė tė disponueshme pėr publikun nė kohė reale.
DnV iu bėn thirrje tė gjithė komisionerėve, vėzhguesve tė partive politike dhe tė gjithė pjesėmarrėsve tė tjerė nė procesin zgjedhor tė jenė tė pėrkushtuar pėr tė pėrmbushur obligimet e tyre pėr tė garantuar zgjedhje tė lira dhe tė ndershme. DnV ju rikujton se ēdo shkelje gjatė ditės sė votimit, procesit tė numėrimit dhe nė pėrgjithėsi gjatė tėrė procesit zgjedhor ėshtė i dėnueshėm deri nė 5 vite burgim.


***

Demokracia nė Veprim (DnV), koalicioni mė i madh vendor i organizatave jo qeveritare pėr vėzhgimin e zgjedhjeve, sot po vėzhgon procesin zgjedhor pėr zgjedhjet e parakohshme parlamentare nė tėrė territorin e Kosovės. DnV ka angazhuar 2500 vėzhgues tė akredituar pėr tė vėzhguar nga afėr mbarėvajtjen e procesit zgjedhor nė secilin vendvotim nė Kosovė, ndėrsa 100 ekipe mobile, 150 vullnetarė nė qendrėn e thirrjeve dhe dhjetėra staf shtesė janė vėnė nė mbėshtetje tė kėtij kontingjenti.
Vėzhguesit e DnV-sė do tė vėzhgojnė hapjen e vendvotimeve, procesin e votimit, mbylljen e vendvotimeve si dhe procesin e numėrimit.

Me respekt,
DnV