BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2018
MaEnPrShDi
       1
 2  3  4  5  6  7  8
 9  10  11  12  13  14  15
 16  17  18  19  20  21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

12 shtator 2017

KQZ-ja tė decertifikojė tė gjithė kandidatėt qė kanė probleme me ligjin 


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) nė mbledhjen e djeshme ka diskutuar pėr decertifikimin e kandidatėve qė kanė probleme me ligjin. Kujtojmė se Ligji pėr Zgjedhjet e Pėrgjithshme, i miratuar nė vitin 2008, parasheh qė personat e shpallur fajtor pėr vepėr penale me njė vendim pėrfundimtar tė gjykatės nė tri vitet e fundit tė mos kenė tė drejtė tė certifikohen si kandidatė pėr tė garuar nė zgjedhje. E drejta pėr tu zgjedhur e garantuar me Kushtetutė, nė kėtė rast mohohet pėr shkak tė vendimit tė gjykatės. 


Nėntė vite nga miratimi i Ligjit pėr Zgjedhjet e Pėrgjithshme, KQZ asnjėherė nuk ka bėrė verifikime pėr kandidatėt nėse i pėrmbushin tė gjitha kriteret e nevojshme pėr tė marrė pjesė nė zgjedhje. Tani po bėhen pėrpjekjet e para qė listat e subjekteve politike tė jenė mė tė pastra. Meqė rast, KQZ ka kėrkuar nga Gjykatat themelore tė Kosovės qė tė verifikojė 7068 kandidatė qė janė certifikuar pėr tė marrė pjesė nė zgjedhjet lokale nėse janė dėnuar pėr vepėr penale nė tri vitet e fundit. Prej tyre, gjykatat kanė gjetur se 86 persona janė shpallur fajtor nė tri vitet e fundit. 
 


Disa prej anėtarėve tė KQZ-sė kanė hezituar tė marrin vendim pėr decertifikim tė kėtyre kandidatėve, duke u thirrur nė natyrėn e kėtyre veprave dhe duke kėrkuar qė tė njėjtat tė ndahen nė kategori. Pavarėsisht nėse mund tė ketė vėrejtje nė ligj, dhe si i tillė ka nevojė pėr ndryshme pėrmes reformės zgjedhore qė pėr vite me radhė po zvarritet nga partitė politike, KQZ ka pėr obligim qė ta zbatoj ligjin ashtu siē ėshtė dhe tė mos kontestoj vendimet e gjykatave. KQZ nuk ėshtė institucion ligjvėnės qė pėrmes vendimeve tė saja tė plotėsoj dispozitat ligjore, e as institucion gjyqėsor qė tė ri-verifikoj vendimet pėr veprat penale tė kandidatėve. Prandaj i bėjmė thirrje KQZ-sė qė tė respektoj ligjin dhe konform tij tė marrė vendim pėr decertifikimin e tė gjithė kandidatėve qė nuk plotėsojnė kriteret pėr t’u certifikuar. Qytetarėve tė Kosovės duhet ofruar lista tė pastra prej kandidatėve qė kanė probleme me ligjin.