BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Maj 2019
MaEnPrShDi
   1  2  3  4  5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16  17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  31
 
 
 
 
Pėr Demokracinė nė Veprim


I. Vizioni i Demokracisė nė Veprim ėshtė:

Arritja e standardeve tė larta demokratike nė proceset zgjedhore nė Kosovė duke duke promovuar zgjedhje legjitime dhe demokratike.


Misioni i Demokracisė nė Veprim ėshtė:

Misioni i koalicionit tė OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” ėshtė qė tė konfirmoj drejtėsinė e zgjedhjeve si themelin kryesor tė pėrfaqėsimit demokratik tė qytetarėve, tė pėrfshijė qytetarėt nė ushtrimin e tė drejtave dhe obligimeve nė njė shoqėri demokratike, edukimi i tyre mbi procedurat themelore tė votimit dhe avokimi pėr reformė tė legjislacionit zgjedhor.


II. Historiku i Demokracise ne Veprim

Koalicioni Demokracia nė Veprim ėshtė themeluar nė vitin 2007 nga 11 organizata joqeveritare kosovare, shumica prej tė cilave kishin pėrvojė tė mėhershme nė monitorimin e zgjedhjeve. Demokracia nė Veprim mbėshtetė promovimin e zgjedhjeve tė lira si pjesėn mė thelbėsore pėr njė shoqėri demokratike.
Objektivi kryesor i Demokracisė nė Veprim ėshtė sigurimi i njė procesi zgjedhor sipas standardeve universale pėr zgjedhje te lira te drejta dhe te barabarta dhe vėzhgim te paanshėm te procesit zgjedhore qė inspiron besim tek qytetarėt.
Pėrmes pjesėmarrjes sė shoqėrisė civile ky koalicion promovon: pjesėmarrjen nė zgjedhje tė lira pėrmes edukimit tė votuesve,promovon te drejtėn dhe obligimin e qytetarėve qė tė jenė pjesė e procesit zgjedhor, bashkėpunon me organizata vendore, rajonale dhe ndėrkombėtare pėr ndėrtimin e nje procesi transparentė dhe vėzhgim te procesit ne mėnyre tė paanshme si kontribut ne avancimin e jetės demokratike nė Kosovė.


III. Anėtarėt e DnV

1. Center for Policies and Advocacy (CPA)
2. Mother Theresa Association (MTA)
3. Kosovo Democratic Institute (KDI)
4. Mundesia
5. ACTIV
6. Syri i Vizionit (SV)
7. Academy for Training and Technical Assistance (ATTA)
8. FOL
9. Kosovo Center for International Cooperation (KCIC)
10. Center for Peace and Tolerance (CPT)


IV. Partnerėt e DnV:

1. Serbian Democratic Youth, Gracanica
2. Iniciativa pėr Zhvillim Lokal, Fushė Kosovė
3. NGO Prehja, Skenderaj,
4. NGO POLIS, Lipjan,
5. NGO Koha, Klinė
6. Shoqata e Intelektualėve tė Pavarur, Deēan,
7. NGO Elita, Viti
8. NGO Fortesa, Kamenicė
9. Ate Lorenc Mazreku
10. Elena Gjika, Kline
11. IFK, Gjakovė
12. OJQ Koha, Klinė
13. VIZIONI 02, Istog
14. ALMA, Pejė
15. Venerea, Pejė
16. Handiko, Pejė
17. Shoqata e gruas, Gjakovė
18. Medica Kosova, Gjakovė
19. OAZA, Vitomericė, Pejė
20. CTI, Vitomeric, Pejė
21. Experimental Studio Group, Gorazdec
22. Shekulli XX1, Junik
23. Liria-i, Istog
24. Handiko, Gjakovė
25. SHG Zana, Klinė
26. Ardhmeria, Klinė
27. Qendra Rinore, Dragash
28. Rimėkėmbja e Bujqėsisė, Suharekė
29. OJQ "7 Arte", Mitrovicė
30. OJQ " Stand Out, Vushtrri
31. ANP, Gjilan
32. Landsdown, Gjilan
33. Qendra Rinore, Gjilan
34. Merita, Gjilan
35. Vizioni Rinor, Kamenicė
36. Qendra Rinore, Viti
37. Legjenda, Viti
38. Youth Voice, Novo Bėrdė