Demokracia nė Veprim
www.demokracianeveprim.org

28 shtator 2011

Kushtetuta po ndryshon – bėhu edhe ti pjesė e procesit!


Prishtinė, 28 shtator 2011, Demokracia nė Veprim nė bashkėpunim me Komisionin pėr amendamentimin e Kushtetutės lansoi sot fushatėn pėr informimin e saktė dhe mė kohė tė qytetarėve nė lidhje me procesin e amendamentimit tė Kushtetutės si dhe vetėdijesimin e tyre mbi efektet e kėtij procesi. Po ashtu, kjo fushatė do tė ketė pėr qėllim qė tė sigurojė pjesėmarrjen aktive tė qytetarėve dhe kontributin e tyre gjatė konsultimeve publike qė do tė organizohen nė 11 qytete anembanė Kosovės.

Kėto debate publike do tė organizohen nė sallat e kuvendeve komunale pėrkatėse dhe nė panel do tė kenė tė ftuar anėtarėt e Komisionit pėr amendamentimin e Kushtetutės si dhe pėrfaqėsues tė organizatave tė shoqėrisė civile, pėrkatėsisht Demokracisė nė Veprim. I ftuar nė kėtė debat do tė jetė ēdo qytetar i cili dėshiron tė japė mendimin e tij lidhur me ēėshtjet si:

 • Kush mund tė kandidohet pėr President?

 • Kush mund tė propozojė kandidatėt pėr President?

 • Si do tė votojmė pėr zgjedhjen e Presidentit?

 • Para kujt do tė betohet Presidenti?

 • Kur dhe si mund tė shkarkohet Presidenti?


 • Si dhe ēėshtje tjera qė kanė tė bėjnė me zgjedhjen e drejtpėrdrejt tė Presidentit me votėn e qytetarėve.
  Merrni pjesė nė debatin publik qė do tė organizohet nė qytetin tuaj.

  Me 4 tetor (e martė), nė Prizren dhe Mamushė
  Me 6 tetor (e enjte), nė Mitrovicė
  Me 11 tetor (e martė), nė Drenas
  Me 14 tetor (e premte), nė Podujevė
  Me 18 tetor (martė), nė Gjakovė
  Me 21 tetor (e premte), nė Pejė
  Me 25 tetor (e martė), nė Ferizaj
  Me 28 tetor (e premte), nė Gjilan
  Me 1 nėntor (e martė), nė Graēanicė
  dhe me 4 nėntor (e premte), nė Prishtinė.

  Sugjerimet tuaja mund t’i dėrgoni edhe nė adresėn elektronike:

  [email protected]
  [email protected]

  Ky projekt ėshtė i mbėshtetur nga NDI dhe USAID.