Demokracia nė Veprim
www.demokracianeveprim.org

16 shtator 2014

Zgjedhje tė jashtėzakonshme me sfida tė zakonshmePrishtinė, 16 shtator 2014 – Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim (DnV) ka organizuar tryezėn me titiull “Zgjedhje tė jashtėzakonshme me sfida tė zakonshme” ku me ē’rast ėshtė publikuar Raporti pėrfundimtar i vėzhgimit tė zgjedhjeve tė parakohshme parlamentare tė 8 qershorit 2014. Tė pranishėm nė kėtė tryezė ishin: Ambasadori i Norvegjisė Jan Braathu, Christopher Edwards, u.d - Drejtor i USAID-it nė Kosovė, Valdete Daka kryetare e KQZ-sė, pėfaqėsues tė subjekteve politike, mediave dhe organizatave tė shoqė shoqėrisė civile.

Jetmir Bakija – pėrfaqėsues i DnV-sė, duke prezantuar tė gjeturat e raportit pėrmendi disa nga problemet qė po vazhdojnė ti shoqėrojnė proceset elektorale nė Kosovė. Numri i madh i votave tė pavlefshme, listat e votuesve, edukimi i votuesve, votime me asistencė, votimet familjare, pėrdorimi i resureseve publike dhe shėrbyesve civilė pėr aktivitete partiake, janė disa nga parregullsitė qė kėrkojnė adresim dhe reflektim nga ana e institucioneve kompetente.Ambasadori i Norvegjisė nė Kosovė Jan Braathu, nė fjalėn e tij hyrėse e vlerėsoj procesin e fundit zgjedhor si njė proces i mirė organizuar pėrkundėr kohės sė shkurtėr qė ishte nė dispozicion. “Kosova ėshtė duke bėrė progres. Zgjedhjet e 8 qershorit treguan qė ėshtė bėrė progres i vazhdueshėm, kėshtu qė duhet vazhduar me pėrmirėsimin e procesit. Ky ėshtė vendi juaj dhe ėshtė pėrgjegjėsi e juaj pėr t’a bėrė kėtė”, tha nė kėtė tryezė ambasadori Braathu.
Gjithashtu edhe u.d - Drejtor i USAID-it nė Kosovė z. Christopher Edwards, e vlerėsoj me nota pozitive procesin e fundit zgjedhor. Z. Edwards tha se njė nga prioritetet mė tė rėndėsishme pėr Qeverinė e SHBA nė Kosovė vazhdon tė jetė mbėshtetja pėr zgjedhje tė lira dhe transparente nė pėrputhje me standardet ndėrkombėtare. Kosova ka bėrė shumė pėrparim nė vitet e fundit, edhe pse mbetet ende shumė punė pėr t'u bėrė, shtoi mė tej z. Edwards. Ai mė pas vlerėsoi edhe rolin e Demokracisė nė Veprim nė monitorimin e proceseve zgjedhore nė Kosovė.
Nga ana tjetėr kryetarja e KQZ-sė Valdete Daka vlerėsoi se gjetjet e Raportit tė DnV-sė janė tė sakta dhe objektive, por ajo kėrkoj mirėkuptimin pėr disa nga parregullsitė qė e shoqėruan procesin e fundit elektoral, duke dhėnė arsyetimin se ato kanė ardhur pėr shkak tė kohės sė shkurtėr qė KQZ ka pasur nė dispozicion pėr organizimin e zgjedhjeve. Tė gjitha afatet e rregullta ligjore, kemi qenė tė detyruar qė ti shkurtojmė, tha mė tej zj. Daka.

Shumica e tė pranishmėve shtruan nevojėn pėr tė vazhduar reformė tė mirėfillitė tė legjislacionit zgjedhor, nė mėnyrė qė tė adresohen kėto tė gjetura dhe mangėsi dhe tė pėrmirėsohet i gjithė procesi.
Ky ėshtė raporti i dytė i publikuar nė kuadėr tė raporteve tė DnV-sė pėr vėzhgimin e zgjedhjeve tė 8 Qershorit 2014. Raporti qė pritet tė publikohet nė vijim do tė trajtojė pėrfshirjen e personave mė aftėsi tė kufizuar nė procesin zgjedhor.