BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Maj 2019
MaEnPrShDi
   1  2  3  4  5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16  17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  31
 
 
 
 
Projektet tona
 
Vėzhgimi i zgjedhjeve


Pėrvoja jonė nė vėzhgim tė zgjedhjeve fillon me zgjedhjet pėr Kuvend tė vitit 2007, dhe vazhdon nė 2009 dhe 2010 me zgjedhjet lokale dhe pėr Kuvend respektivisht.

  • 2007 Zgjedhjet pėr Kuvend – Gjatė zgjedhjeve pėr Kuvend nė vitin 2007, DnV ka pasur njėmbėdhjetė organizata anėtare dhe ka pozicionuar vėzhgues nė tė gjitha vendvotimet nė Kosovė.

  • 2009 Zgjedhjet Lokale – Gjatė zgjedhjeve lokale nė vitin 2009, DnV ka angazhuar dhjetė koordinator regjional dhe 65 monitorues afatėgjatė pėr vėzhgimin e fushatės zgjedhore tė subjekteve politike. Gjatė ditės sė zgjedhjeve, DnV ka pozicionuar njė vėzhgues pėr secilin vendvotim, dhe rreth 150 vėzhgues mobil tė cilėt kanė lėvizur nėpėr qendra tė ndryshme tė votimit.

  • 2010 Zgjedhjet pėr Kuvend – Gjatė zgjedhjeve tė jashtėzakonshme pėr Kuvend tė vitit 2010, DnV ka mbikėqyrur mbi 5000 vėzhgues nė ditėn e zgjedhjeve, prej tė cilėve rreth 2280 kanė vėzhguar procesin e votimit, dhe rreth 2280 tė tjerė procesin e numėrimit tė votave. DnV gjithashtu ka angazhuar rreth 200 ekipe mobile, rreth 200 vėzhgues nė qendrėn e thirrjeve dhe tė komunikimit, dhe rreth 150 vėzhgues pėr fushatėn zgjedhore.

  • 2012 Zgjedhjet pėr Kryetar tė Komunave– Gjatė verės sė vitit 2012, DnV vullnetarisht ka vėzhguar zgjedhjet e jashtėzakonshme pėr kryetarė tė komunave nė Ferizaj dhe Kaēanik. Tė gjithė anėtarėt e DnV kanė dėrguar monitorues nė mėnyrė qė tė mbulojmė shumicėn e vendvotimeve. DnV ka mbajtur konferenca pėr shtyp dhe ka lėshuar komunikata gjatė ditės sė zgjedhjeve pėr rrjedhėn e procesit.


Edukimi i Votuesve

Gjatė vitit 2009, DnV ka implementuar njė fushatė pėr edukimin e votuesve pėrmes klipeve televizive, broshurave tė shpėrndara pėrmes gazetave, rrjeteve sociale, pakove tė sheqerit, billbordave dhe mjeteve tė tjera. DnV gjithashtu ka organizuar njė garė pėr videon mė tė mirė tė votuesve tė rinjė, e cila ka pasur qėllim tė motivoj votuesit pėr tė votuar nė ditėn e zgjedhjeve. Gjatė zgjedhjeve pėr Kuvend tė vitit 2010, DnV ka angazhuar ambasadorin e SHBA-ve nė Kosovė, Christopher Dell, nė njė klip motivues televiziv. Gjithashtu, KDI ka mbėshtetur projektin hulumtues “Rritja e Besimit nė Zgjedhje: Rasti I Monitoruesve Zgjedhorė nė Kosovė”, pėr tė pėrzgjedhur mesazhet tė cilat janė pėrdorur nė hulumtim, dhe ka ofruar assistencė logjistike pėr shpėrndarjen e materialeve zgjedhore. Nė vitin 2011, gjatė mandatit tė Komisionit Parlamentar pėr ndryshime Kushtetuese, DnV nė bashkėpunim me National Democratic Institute (NDI), e mbėshtetur nga USAID, zhvilloi njė fushatė edukuese pėr punėn e kėtij komisioni dhe ndryshimet kushtetuese, duke i pėrfshirė qytetarėt nė debatet publike pėr kėto ndryshime. Njė klip televiziv me moton “Fol, bėhu pjesė e procesit” ėshtė transmetuar nė televizionet lokale dhe qėndrore. Billborde dhe fletushka janė dizajnuar dhe shpėrndarė nė qytete tė ndryshme tė Kosovės. Pas fushatės mediale, debate publike janė organizuar nė qytetet e mėdha tė Kosovės, qė tė dėgjohen zėrat e qytetarėve rreth ndryshimeve kushtetuese. DnV gjithashtu ka organizuar njė debat me nxėnėsit e Fakultetit Juridik tė Universitetit tė Prishtinės, ku kanė marrė pjesė mbi 500 nxėnės dhe staf akademik tė cilėt kanė dhėnė kontribut rreth ndryshimeve kushtetuese. DnV vazhdoi aktivitetet pėr edukimin e votuesve edhe nė vitin 2012, e mbėshtetur nga USAID pėrmes International Foundation for Electoral Systems. Gjatė kėsaj fushate, DnV ka mbajtur mbi 1000 orė mėsimore me votuesit e rinjė, ka organizuar 7 debate rajonale, 7 debate nė universitete, radio dhe TV debate, fushatė derė mė derė nėpėr fshatra, dhe garėn pėr esenė mė tė mirė pėr votuesit e rinjė.

Avokimi pėr Reformė Zgjedhore

Kuvendi i Kosovės e miratoi njė rezolutė nė Prill tė vitit 2011 e cila themeloi dy ad hoc komisione parlamentare: 1) Komisioni pėr Reformė Kushtetuese – qė kishte mandatin pėr tė pėrgatitur njė pako tė amandamenteve kushtetuese pėr tė hapur rrugėn pėr zgjedhje tė drejtėpėrdrejtė tė Presidentit; dhe 2) Komisionin pėr Reformė Zgjedhore – qė kishte mandatin pėr tė ndryshuar legjislacionin zgjedhor. DnV ka qenė anėtare kėshillėdhėnese nė kėto komisione parlamentare, duke I ngritur shqetėsimet e shoqėrisė civile pėr proceset zgjedhore nė Kosovė dhe duke dhėnė rekomandime pėr tė adresuar problemet qė Kosova I ka pasur nė zgjedhjet e kaluara. Qėllimi kryesorė I kėtij projekti ka qenė avokimi pė ndryshime nė legjislacion, nė mėnyrė qė tė kthehet besimi I qytetarėve nė proceset zgjedhore, dhe tė mėnjanohen parregullsitė zgjedhore qė kanė ndodhur nė tė kaluarėn. DnV ka mbėshtetur krijimin e mė shumė zonave zgjedhore dhe balancimin e strukturės sė Komisionit Qėndor tė Zgjedhjeve.